32 milyon Liralık PARDON

32 milyon liralık PARDON

32 milyonluk PARDON

Alman firması Seminis Tohum'un Antalyalı çiftçilere sattığı Ranger cinsi domates tohumunun yanlış paketlendiği ortaya çıktı. Türkiye distribütörü Ada Tarım aracılığı ile tohumu kullanan1258 çiftçiden özür dileyen Seminis, toplam 32 milyon TL tazminat ödedi.

Ünlü Alman firması Bayer bünyesinde faaliyet gösteren Seminis Tohum'un, Antalyalı üreticilere sattığı Ranger marka domates tohumunun yanlış paketlendiği ortaya çıktı. Firmanın Antalya distribütörü Ada Tarım aracılığı ile çiftçilere satılan üründeki hata ortaya çıkınca, Alman firması önce çiftçilerden özür diledi, ardından 1258 çiftçiye toplam 32 milyon TL tazminat ödemeyi kararlaştırdı. Sıkıntılı günler geçiren çiftçiler, Alman firmasından gelen tazminat ile rahat nefes aldı.

SIRIK YERİNE OTURAK

Seminis firmasından kamuoyunda ‘sırık domates' olarak bilinen türünü üretmek isteyen çiftçiler, bu amaçla aldıkları paketten ‘oturak' olarak bilinen ve daha çok salça yapımında kullanılan domates türü olduğunu fark etti. Firmanın Türkiye Distribütörü Ada Tarım'a şikayetlerini ileten çiftçiler, mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti. Şikayetlerin artması üzerine Tarım İl Müdürlüğü'nün yanı sıra, yurtdışındaki laboratuarlarda tohum analizi yapıldı. Yapılan analizler sonucu tohumun yanlış paketlendiği ortaya çıktı.

3-4 KATI ÖDEME YAPILDI

Bu gelişme üzerine distribütörü Ada Tarım yetkilileri ile görüşen Alman firması, söz konusu tohumu kullanan üreticilerin son 5 yılda elde ettikleri kazancın hesaplanmasını istedi. Yapılan hesaplamalar sonucu, tohumu kullanan çiftçilerin son 5 yılda elde ettikleri gelirin ortalamasına, enflasyon farkını da ekleyerek tazminat olarak ödenmesine karar verildi. Yapılan hesaplamaya göre, 1 dekar için yapılan masrafın 3-4 katı kadar bir ortalama bedel belirlendi ve çiftçiler masraflarından çok daha fazlasını almış oldu. Bazı çiftçilerin, masraflarının 3-4 katı bedel aldığı öğrenildi. Böylece 1258 çiftçiye toplam 32 milyon TL tazminat ödendi.

EMSAL TEŞKİL EDECEK

Geçmiş yıllarda yaşanan benzer olaylarda, firmalardan sadece fide parasını alabilen çiftçiler, bu uygulama karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Olayı milat olarak kabul eden çiftçiler, bundan sonra yaşanacak benzer durumlar için emsal teşkil edeceğini belirtiyor. Seminis Tohum'un ürününü kullanan Antalya merkez, Serik, Aksu, Kumluca, Fethiye, Kınık'taki çiftçiler aldıkları yüklü miktardaki tazminat ile ekonomik olarak rahat bir nefes aldı.

ÇİFTÇİYE CAN SUYU OLDU

Fideleri söken ve yeni ürünlerini yetiştirmeye başlayan çiftçiler, bir sezonda iki hasat birden yapmış oldu. Ekonomik olarak sıkıntılı günler geçiren birçok çiftçi, tazminat parası ile durumlarını düzeltti. Birçok çiftçinin traktör aldığı ve traktör piyasasında bu yüzden hareketlilik yaşandığı belirtildi.

BİR SEZONDA İKİ HASAT YAPTIM

Aksu'da çiftçilik yapan Yasin Civcer, Seminis firmasının ürününü kullandığını ve söz konusu tazminattan yararlandığını söyledi. Söz konusu ürünü yıllardır kullandığını ve memnun kaldığını belirten Civcer, “Bu yıl da büyük beklenti içinde söz konusu tohumu kullandım. Ancak daha hızlı büyümesi gereken fidenin büyüme hızında bir gariplik fark ettim. Ada Tarım'a durumu bildirdim. Benden önce de şikayetler geldiği için analizler yapıldı. Yaptığım masrafın yaklaşık 4 katı tazminat aldım. Ürünü söküp, ikinci bir dikim yaptım. Böylece bir yılda iki kez hasat yapmış oldum. Senimis firmasına ve distribütörleri Ada Tarım'a, bu örnek davranışları nedeni ile teşekkür ediyorum. Çiftçiler olarak hep mağdur oluyorduk, ilk kez hakkımızı teslim eden birileri çıktı” dedi.

Meyveden değil, ağacından kazandırdı

Söz konusu tohumu kullanan ve tazminat alan Aksulu çiftçi Erkan Sarıtekeli, mutluluğunu sosyal medyadan duyurdu. Domates fidanlarının dallarına, aldığı tazminat paralarını monte edip sosyal medya hesaplarından paylaşan Sarıtekeli, “4480 Ranger, meyveden kazandırmasa da ağacından kazandırmaya devam ediyor. Senimiz Tohuma teşekkürler” yorumunda bulundu.

KUTU-3

Rahat nefes aldık

Ranger cinsi tohumu kullanarak tazminat kazanan isimlerden Mustafa Kara, emeği geçenlere teşekkür etti. Olay ortaya çıktığında kısa süreli bir belirsizlik yaşadıklarını ancak Ada Tarım ve Seminis Tohum'un mağduriyetlerini giderdiğini belirten Kara, “Aksulu üreticiler olarak, Ranger cinsi domates eken üreticilerin mağduriyetlerinin giderilmesine emeği geçen Ada Tarım'a teşekkür ediyorum. Ekonomik girdilerimizin yüksek olduğu bir dönemde gelen bu para, bize rahat bir nefes aldırdı. Ranger cinsi domateslerimizi söktük ve yeni ürünlerimizi diktik” diye konuştu.